TIBBİ BİRİMLER

Anasayfa / Tıbbi Birimler / Onkoloji

ONKOLOJİ


Onkoloji, tüm tümörlerin teşhislerini, tedavilerini ve bu konulardaki tüm gelişmeleri sahası içine almaktadır. Çeşitli tip kanserlerin erken teşhislerinin sağlanması için birçok çalışmalar yapılmış, yeni teknikler geliştirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi, ultrasound, nükleer manyetik rezonans tekniği, PET-CT bunlardan sadece birkaçıdır.

 

Kemoterapi, kanserli hücreleri yok eden güçlü ilaçların kullanıldığı bir tedavidir. İlaçlar çoğunlukla enjeksiyon ya da damlalıkla verilir. Bu tedavi kimi zaman hastanede kalmayı gerektirir.

 

Kemoterapinin yan etkileri mevcuttur çünkü ilaçlar sağlıklı hücrelere de zarar verebilir. Saç dökülmesi, yorgunluk, hastalık hissi, kusma ve bağışıklık sisteminde zayıflık görülebilir. İnsanların cinsel yaşantıları da etkilenebilir. Bu konuda hastalar değişik reaksiyon verebilir, yan etkilerin hepsinin birden olması söz konusu olmayabilir.

 

Hastanemizin Medikal Onkoloji Bölümü’nde kanser tanısı almış hastalarımızın takip ve tedavileri planlanmakta ve uygulanmaktadır. Bu hastaların takip ve tedavisinde gerektiğinde ilgili Cerrahi Uzmanlar ve Radyasyon Onkolojisi hekimi ile işbirliği yapılmaktadır. Hastalarımızın tedavi planlarındaki ilerlemeler Medikal Onkoloji Hekimi, Kemoterapi Hemşiresi, Radyoloji Uzmanı, hastanın Cerrahı, Onkoloji konusunda deneyimli Psikolog, Diyet ve Beslenme Uzmanı’nın da bulunduğu bir heyet ile takip edilerek, tedavilerin hastanın ihtiyaçlarına göre özelleştirilmesini sağlanmaktadır. Hastalarımızın tedavisinde temel prensibimiz, kemoterapi uygulanan hastalarımızda oluşabilen enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, beslenme bozuklukları vb. sorunların çözülmesinde de etkin rol oynamaktır. Damardan infüzyon şeklinde verilen kemoterapi ilaçlarımız, bu konuda uzman Kemoterapi Hemşiresi tarafından özel bir ortamda güvenlikli bir şekilde hazırlanır. Polikliniğimizde, ayakta veya hastalarımızın durumuna göre yataklı tedavi servislerimizde kemoterapi uygulamalarımız yapılmaktadır.

 

Medikal Onkoloji Bölümü’müzde tanı ve tedavi hizmeti verilen kanser türleri şunlardır:

 

Akciğer Kanseri


Prostat Kanseri


Meme Kanseri


Baş-Boyun Kanseri


Mide-Bağırsak Kanserleri


Beyin Tümörleri


Pankreas Kanseri


Karaciğer Kanserleri


Safra Kesesi ve Yolu Kanserleri


Malign Mezenkimal Tümörler


Böbrek-Mesane Kanserleri


Melanom ve Lenfomalar


Tiroid Kanseri


Testis Kanseri


Yumurtalık (Over)-Rahim (Endometriyum)-Rahim Ağzı


(Serviks) Kanserleri

 

Hızlı Randevu