SAĞLIKLI YAŞAM

Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Patoloji

PATOLOJİ


Patoloji, tıbbi branşlar arasında adı en az duyulanlardan biridir. Bünyesinde laboratuvar bulunduran patoloji, pek çok hastalığın kesin tanısının konmasında hekimlerin en büyük yardımcısıdır.

 

Tıbbi Patoloji laboratuvarımız aktif çalışmalarına devam etmektedir. 

 

Burada; jinekolojik ve non-jinekolojik doku, organ, vücut sıvıları ve sitolojik materyaller kayıt edilip, kesit ve boyama işlemlerinden geçirilerek mikroskop altında değerlendirilmeye hazır hale getirilir. Şu anda meme ve jinekopatoloji, gastrointestinal sistem patolojisi, endokrin sistem patolojisi, karaciğer, pankreas ve safra yolları patolojisi, lenfoid sistem patolojisi, erkek genital ve üriner sistem patolojisi, deri yumuşak doku patolojisi, kemik patolojisi, solunum sistemi patolojisi, santral sinir sistemi patolojisi, nefropatoloji ve de sitopatoloji alanlarında özelleşmiş çalışmalar yapılmaktadır.

 

Bu çalışmalar rutin laboratuvarı, sitoloji laboratuvarı, histopatoloji laboratuvarı ve moleküler patoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.

 

Sitopatoloji ve Histopatoloji çalışmaları ile ilgili bilgiler alabilir miyiz?

 

Bölümümüzde başta kanser türleri olmak üzere birçok hastalığın teşhisi, hastalardan alınan doku ya da sıvıların incelenmesi ile konulur. Küçük doku örnekleri (biyopsi), vücut sıvıları (göğüs boşluğu sıvısı, kalp zarı sıvısı, batın sıvısı, beyin-omurilik sıvısı vb.), sürüntü örnekleri (PAP smear, vaginal smear vb.). Yayma preparatlar ya da ameliyatla çıkarılan organlar, rutin makroskobik değerlendirmenin ardından mikroskobik değerlendirmeler için hazırlanır. Rutin olarak PAP, Giemsa, Hematoksilen Eozin boyanmış preparatlar konusunda özelleşmiş patolog ve yardımcıları tarafından özel boyalar ve immunuhistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobunda değerlendirilir.

 

Frozen (İntraoperatif konsültasyon) laboratuvarın özelliği nedir?

 

Ameliyat esnasında hastadan alınan doku örnekleri, ameliyat seyrini ve özelliğini belirlemek için dondurularak hızlı bir şekilde ışık mikroskobunda değerlendirilip ilgili doktora hemen bilgi verilir.

 

Moleküler patoloji konusunda çalışmalarınız nelerdir?

 

Bölümümüzde çok yakın zamanda olmak üzere, bir moleküler genetik ve patoloji laboratuvarı planlanmıştır. Bu bölümün hizmete girmesi ile birlikte laboratuvarımızdaki test sayısı hızla artacaktır. CAP standartlarına uygun moleküler diagnostik alanında, modern ve son teknoloji kullanılacaktır.

 

Laboratuvarınızın yüksek standartlara ulaşması için yapılan çalışmalar nelerdir?

 

Şu anda yapılan ve gelecekte düşünülen testler için kalitenin yakalanmasına, özellikle yurt dışında yüksek standartlarda hizmet veren hastane ve üniversite laboratuvarları ile işbirliği sağlanmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu sayede en iyi teknolojinin hastanemize getirilmesi ve personelin daha iyi eğitilmesi planlanmıştır.

 

Bölümümüzde kullandığımız bilgi işlem sistemi sayesinde, patoloji laboratuvarındaki rapor yazımı ve sonuçlarının hızlandırılması sağlanmıştır. Aynı zamanda kağıtsız sistem üzerinden işlem yapacak hale getirilmesi öngörülmüştür. Burada hizmet içi eğitim verilerek, laboratuvar personeli ile hastanenin diğer bölümleri arasındaki iletişim artırılmıştır. Kurmuş olduğumuz laboratuvarın sadece hastanemize hizmet vermeyip, diğer özel ve devlet hastaneleri ile üniversitelerdeki patoloji laboratuvarlarıyla hizmet alışverişi yapabilmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

 

Hızlı Randevu