GRİP DEYİP GEÇMEYİN!


Doktorların gribal enfeksiyon, bizim grip olarak adlandırdığımız hastalık için halk arasında yaygın bir ifade vardır. "Grip işte ne olacak, doktora gidersen 7 gün, gitmezsen 1 haftada geçer" denir.

 

Gribal enfeksiyon nedir?

 

Gribal enfeksiyon, genellikle değişik virüsler bazen de bakteriler tarafından üst solunum yollarında meydana gelen bir hastalıktır. Kısa ya da uzun süreli olabilir. Ateşle başlayabilir. Nezle, daha ileri safhalarda öksürük, balgam, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk olarak kendini gösterir. Tabii ilk planda, hangi çeşit etkene bağlı bir grip olduğu araştırılmalı, sonuca yönelik bir tedavi uygulanmalıdır.

 

Bu etkenler nelerdir?

 

Bu etkenler virüsler ya da değişik bakteriler olabilir. Fakat genellikle viral grip söz konusu. Değişik virüslerin çeşidine göre viral enfeksiyonlar gurubu içerisinde farklı grip çeşitleri oluyor. Böyle bir durumda ilk planda yapılacak şey, hastalık başlar başlamaz doktora gitmek. Doktor, muayeneden sonra ne gibi bir tedavi uygulanması gerektiğini ifade edecektir. Halk arasında yaygın bir ifade var. 7 gün tedavili bir hafta tedavisiz geçer, derler. Aslında doğruluk payı olsa bile, en iyi yapılacak şey ilk planda doktora müracaat etmek.

 

Genç yaştakiler gribi hafif geçirebilir. Ama özellikle kalp hastalarının, yaşlı insanların, kronik hastalığı olanların (mesela şeker, astım ve buna bağlı vb.) daha dikkatli olmaları, ateşleri yükselir yükselmez veya ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktora başvurmaları gerekir. Bu belirtiler; burunda kaşıntı, nezlemsi bir hal, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve kas ağrıları olarak kendini gösterir.

 

Daha ilk safhadayken, doktorlarına başvurmaları zaruridir kanaatindeyim çünkü bazı virüsler kalp hastalıklarını hızlandırabilir veya oluşturabilir. Bu tür gribal enfeksiyonlarda tekrar ediyorum; kalp hastası olanlar, yaşlılar, vücut direnci zayıf olanlar, diyabetliler, hamileler bunlar mutlaka çok kısa süre içersinde doktorlarına müracaat etmeli ve tedavilerini en kısa zamanda yaptırmalıdırlar. Grip aşısı olarak, koruyucu tedbir almanız önemlidir.

 

Grip, hangi yollarla bulaşır?

 

Bulaşma ayrı bir konu ve çok mühim. Çünkü tükürük damlacıklarıyla çok yakından nefes yoluyla bulaşabilir. Dolayısıyla epidemi haline gelir. Özellikle çocuk yaştakilerin çok daha çabuk gribe yakalanmaları söz konusu olduğu için, herhangi bir kişide gribal enfeksiyon olduğu takdirde çocuklardan uzak durmaları veya çocuğu uzak tutmaları elzemdir. Çünkü çocukların mukavemeti, direnci daha zayıf olduğu için hastalık daha ağır seyredebilir.

 

Grip aşıları ne kadar etkili?

 

Bu hastalığa karşı değişik aşı tipleri var. Onun için genel manada faydalıdır kanaatindeyim. Aşının tabii tipine, cinsine göre o yıl hangi virüs etkense veya yaygınsa, o virüse karşı uygulanan grip aşısının yapılmasında fayda var. Tabii, erken aşı yapılması mutlaka koruyucu etki gösterecektir. Özellikle yine yaşlıların, kalp hastalarının, şeker hastalarının, değişik kronik hastalığı olan kişilerin, hele akciğer, solunum yolu kronik olan hastaların, direnci düşük olan kişilerin grip aşısı yaptırmaları en doğrusudur. Mühim olan zaten koruyucu tedbir almaktır. Gribin tek dozluk, ömür boyu geçerli olan aşısı olduğu söyleniyor.

 

Böyle bir aşı etken olabilir mi?

 

Ben etken olabileceğine inanmıyorum, çünkü hangi virüsün aktif bir rol alacağı seneden seneye değişiyor. Dünyanın küçülmesi, ulaşımın artması, turizmin çok yaygın ve sık oluşuyla değişik ülkelerde, mesela Asya'da yaygın olan bir grip, Türkiye'ye bulaştırılabilir veya ulaşabilir. Dolayısıyla dikkat etmek lazım. Özellikle seyahat edecek kişilerin; gidecekleri yerde gribal enfeksiyon varlığını, nasıl bir türü olduğunu araştırmaları doğru olur. Eğer sonbaharda seyahat edeceklerse grip aşısını, o ülkede yaygın olan grip hastalığına göre yaptırmalarında fayda var.

 

Aşıyı doktor mu önermeli?

 

Tabii, mutlaka doktorla irtibat kurarak bu işin yapılması en uygunudur. Eczaneye gidip herhangi bir grip aşısı direkt vurulmamalı. Doktorla irtibat kurarak, enformasyon almaları uygun olur. Yani kendi başımıza gidip bir grip aşısı yaptıralım demek, bence yanlış bir metottur.

 

Gripten korunmanın yolları nelerdir?

 

Gripten korunmanın yolları; mümkün mertebe soğuk günlerde sıcak-soğuk dengesini iyi ayarlamak, vücudun hararet derecesini dengede tutmak, soğuk günlerde iyi giyinmek, doğru beslenmektir. Çünkü bu tip enfeksiyonlar, daha çok vücut direncinin zayıfladığı durumlarda aktif hale gelir.

 

Grip, hangi hastalıkları tetikler?

 

Grip virüsü daha çok vücut direnci zayıf olanlarda etkisini gösteriyor. Dolayısıyla, vücut direncini artırmak şart. Bu nedenle kronik hastalıklara sahip kişilerde, gribal enfeksiyon daha ileri bir seviyede sinüzite, üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da zatürreye çevirebilir. Viral akciğer iltihabı söz konusu olabileceği gibi, mide ve kalp hastalıkları yapabilir. Bu bakımdan çok iyi korunmak ve tedbirli olmak gerekir. Onun için, bu virüstür ne olacak deyip geçmemek, gerekli tedbirleri almak lazım.

Hızlı Randevu