BASIN BÜLTENLERİ

Anasayfa / Kurumsal / Basın Bültenleri

KIŞ AYLARI DEPRESYONU SEVİYORGündem Ekmek, makarna, patates vetatlılaryeteri kadar serotonin ürettiğinden bizi moral bozukluğundan kurtarırlar. Ancaksadece kısa birsüre için. Nevarki, uygulanan bu diyet programı uzun sürede depresyona yol açmanın yanı sıra kilo da aldırır. Kış depresyonunun belirtileri "Kışdepresyonu"olarak tanımlanan hastalık tablosunasahipbazı kişiler, kış aylarıyla birlikte ruh hallerinde değişiklikler hisseder. Şikayetolarak isteksizlik, azalan enerji, huzursuzluk, artan iştah ve uyku isteği onların yaşadıkları başlıca 72 sut; DebeKmuna00eti.com sıkıntılardandır. Aslında mevsimlerin ruh sağlığına ve hastalıklarına olan etkisiyle ilgili bilgiler, antikyunantıbbına kadar uzanmaktadır.

 

Kışları uzun süren Kuzey Avrupa ülkelerinde intihar oranlarınınyüksek olduğunu bildiren çalışmalar, sonbaharda depresyona girme ve hastaneye yatma sıklığının arttığını ortaya koyan araştırmalarda güneş ışığıyla ruhsal durumumuzun fazlasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır. Dr. Norman Rosenthal SAD (Seasonal Affective Disorders),20yıl öncesinde "mevsimsel "serotonin saaece runsaı yönden Kendimizi m hissetmemizde önemli m roı oynamaz, Kanda ne Kadar fazıa serotonin varsa, runsaı durum o Kadar saiKiı ve dayanalı oıur."''Duygu bozuklukları" nın ruh hali ve ışık arasındaki ilişkiye dayanmakta olduğunu belirtmektedir. Bugün kış depresyonundan dünya nüfusunun yüzde 5-10 oranında birbölümünün etkilendiği bilinmektedir. Genellikle bazı anksiyateli ve huzursuz olan bu kişilerde nadiren intihara eğilim degörülmektedir. Bu durum 2-3 haftadan uzun sürdüğünde ve belirtilerde artma görüldüğünde depresyondan söz edilebilmektedir. Stresli yaşam olaylarından herkesten daha fazla etkilenen, morali çabuk bozulan ve alıngan kişilerin kış aylarında daha fazla depresyona girdiğini belirtmektedir. Ayrıca güneş ışığının azalması vücutta Vit D3 sentezinin azalmasına da neden oluyor ki bu da psikolojik duruma negatif yönde etki etmektedir. Bazı yapılan çalışmalarda kış aylarında doğan çocuklarda psikiyatrik hastalıkların daha çokgelişmesine neden olan bilgilervardır.

 

 

Tedavi yöntemleri Kış mevsiminin neden olduğu depresyonda aşağıdaki tedavi seçenekleri kullanılmaktadır. Işıkterapisi (foto terapi), depresyon tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Sabah 06-08 arasında yapay gün ışığı, özel spektrumlu lambalar aracılığıyla 30 dakika-3 saat sü reyle depresyonda olan kişiye uygulanmaktadır. Güneşli günlerden mutlaka yararlanın, açık havada bol ışık almaya çalışın. Kapalı havalarda, iç mekanları bol bol ışıklandırın. Kış boyunca sizi zihinsel ve ruhsal olarak tatmin edecek, zevkli uğraşlar planlayın. İsteksiz bile olsanız mutlaka belli birfiziksel aktiviteyi hayatınıza katın (yürüyüş, spor) kendi endorfinlerimizin (moralimizin yüksektutulması için olan hormonlar) sentezine neden olmaktadır. Gerekli durumlarda doktor tavsiyesi ile ilaç tedavisine bile başvurula bilinir. Ruhsal bir çöküş ve kontrol kaybı hissedildiğinde fazla beklemeden profesyonel yardım alınması gerekir. 

 

 

                01.02.2017  Bebek Muhabbeti

Hızlı Randevu