BASIN BÜLTENLERİ

Anasayfa / Kurumsal / Basın Bültenleri

DİKKAT! ASTIM MEVSİMİ GELDİ


 Dikkat! Astım mevsimi geldi Kış mevsiminin bittiği Mart ve Haziran aylarında alerji hastalıklan da kendini göstermeye başlıyor. Mevsim değişikliğiyle birlikte, insanların beslenme alışkanlıklan, hayat düzenlerinin değişmesi bağışıklık sistemini etkiliyor. Emsey Hospital Göğüs Hastalıklan Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, bahar aylarında ortaya çıkan ve üzerinde durulmayan astım rahatsızlığının nedenlerine dikkat çekerek, alınacak önlemler hakkında bilgi veriyor.

 

 Alerjen nedir ve astımı nasıl etkiler?

 

Vücudumuzda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan polen, küf, toz, hayvan tüyü, akar (ev tozu) gibi maddelere genel olarak "alerjen" denir. Alerjenler, burun, göz, akciğer gibi hedef organlarda bir takım biyokimyasal reaksiyonlara neden olurlar.Bunun sonucunda, vücutta genel kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızanklık (alerjik göz nezlesi), burunda tıkanıklık, baş ağnsı, kaşmtı ve akıntı, hapşırık nöbetleri (alerjik saman nezlesi), akciğerde ise öksürük, balgam, hınltılı solunum, nefes darlığı, göğüste tıkanıklık hissi (alerjik astım) ortaya çıkar.

 

Baharla birlikte polenler artar. Bahar aylarında çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmalan ile birlikte polenler atmosfere yayılırlar ve ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Polenler sıklıkla sabah saatlerinde (05.00 - 10.00 arası) ve akşam saatlerinde daha yoğun olarak görülür. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra havaya daha çok dağıldıklan için şikâyetler artar. Bazı süs bitkilerinin çiçeklerinin polenleri ise ağır olduğu için hava yolu ile dağılamazlar. Bunlar da an ve böceklerle çevreye yayılırlar. Baharın gelmesiyle beraber aldığımız gıdalarda değişmektedir.

 

En tipik bahar alerjisi, alerjik rinit (saman nezlesi) ve astım şeklinde kendini gösterir. Yine bahar aylannda evlerde yapılan temizlik de artar. Bahar temizliği sırasında bir yandan ev tozu, küf vb. alerjenler ile temas artarken, öte yandan temizlik amacı ile kullanılan deterjanlar, özellikle de çamaşır suyu (hatta daha kötüsü çamaşır suyu ile tuz ruhu karışımı) kullanımı gözlerde, üst ve alt hava yollarında ciddi hasara yol açarak astım krizine neden olabilir.

 

 Astım tanısı nasıl konur?

 

Günümüzde astım tanısı için kullanılan en önemli tetkik nefes ölçüm testi olarak bilinen solunum fonksiyon testleridir. Gerekli görülen durumlarda, astım belirtilerine yol açan alerjenlerin belirlenmesi amacıyla alerjik deri testleri de yapılabilir.Tedavide alerjenle temasın kesilmesi, ilaç tedavisi ve gerekli durumlarda aşı tedavisi (immünoterapi) esastır. Uzun araştırmalar sonucu geliştirilmiş olan sprey ya da kuru toz şeklindeki astım ilaçları hastalığın tedavisinde son derece etkilidir. Yanlış inanışın tersine asla akciğerleri kurutmaz, alışkanlık yapmaz. Yan etkileri oldukça azdır. Astım yakınmaları ortadan kalksa bile, doz azaltılması ya da ilacın bırakılması karan mutlaka hekim tarafından verilmelidir.

 

 Astımdan korunmak için neler yapılmalı?

 

Korunmak için yapılması gerekenler; Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin. Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske kullanın. Polen yoğunluğunun en çok olduğu sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde dışan çıkmamaya çalışın. Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapak tutun. Rüzgârk havalarda evde kalmaya çakşın. Arabada giderken pencereleri açmayın. Özellikle kaloriferh evlerde hava nemlendiricisi kullanın. Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerj enleri tutan özel filtreler alın. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışandaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin. Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanlan tercih edin. Toz barındırabilecek tarzda kilim, hak gibi ev eşyalarım kullanmamaya özen gösterin. Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının. Beden temizkğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz. 

 

 01.03.2017 Literatür Aktüel

Hızlı Randevu